3 věci, které mohou i vaši prodejní asistenti adoptovat od luxusních značek.
Ihned a zdarma.
1️⃣ PROMĚŇTE KAŽDOU NÁVŠTĚVU V JEDINEČNÝ ZÁŽITEK
Před lety jsme s kamarádkou zavítaly při návštěvě Paříže do vlajkového butiku Louis Vuitton na Champs-Élysées. Jen tak ze zvědavosti. Což jsme úslužnému mladíkovi u vstupu jasně sdělily. Naše konverzace tím mohla skončit. Ihned se ale chopil příležitosti a řekl, že když jsme tu poprvé, udělá nám malou tour butikem. Velmi nenuceným a milým způsobem nám ukázal, kde najdeme aktuální kolekci dámských kabelek, bot a doplňků. Během rozhovoru se zeptal, odkud jsme přijely, co jsme v Paříži už viděly a doporučil výbornou kavárnu. Na závěr nám ještě povyprávěl o tom, že délka stovek ocelových hrotů zdobících strop atria odpovídá v součtu vzdálenosti mezi místem, kde stojíme, a rodinným sídlem v Asnières, kde se dlouhá léta nacházel i výrobní ateliér. Pamatuju si tu informaci i pocit dodnes. Byla jsem okouzlená.
Nemusíte mít několikapatrovou vlajkovou prodejnu ani okázalý interiér, abyste dali každému příchozímu pocit výjimečnosti.
Přistupujte ke všem interakcím z hlediska dlouhodobé prodejní strategie. Pokud se umíte dobře postarat i o „pouhé“ potenciální zákazníky, je velká pravděpodobnost, že si pro své budoucí nákupy zvolí právě vás.
2️⃣ ZBAVTE SE PŘEDSUDKŮ
Nesuďte knihu podle obalu. Zkušení prodejci jistě mají v zásobě historky o tom, jak první dojem klame.
Obzvlášť lidi pracující ve fashion a beauty odvětví zákazníky velmi rychle škatulkují podle zevnějšku.
Z obalu lze možná usuzovat na vkus a osobní preference, méně však na skutečnou solventnost a už vůbec ne na ochotu utrácet. Tohle jsou zcela odlišné kategorie. Mějte to na paměti.
3️⃣ PRODUKT MÁ V OČÍCH ZÁKAZNÍKA PRÁVĚ TAKOVOU HODNOTU, JAKOU MU DÁTE
Zamysleli jste se někdy, co je tím skutečným důvodem, proč před vás v luxusním butiku prodejci položí vybraný produkt v rukavicích opatrně jako dort?
Představte si dvě zcela totožné černé kožené kabelky. První z nich je napěchovaná na polici mezi dalšími koženými produkty nesouvisejících barev a velikostí a popruh má ještě zabalený v igelitu. Když požádáte o její předvedení, prodejkyně vám ji promáčklou laxně podá do rukou. A mluví o ní zásadně jako o „tašce“.
Teď si představte zcela totožnou kabelku, která je v druhém obchodě vystavena jako solitérní kus. Slečna ve slušivém stejnokroji si nejprve navlékne rukavice a než vás vybídne, ať si ji prohlédnete a vyzkoušíte, elegantními pohyby vám ji odprezentuje, poví v krátkosti pár zajímavostí o aktuální kolekci i vybraném kusu a dozvíte se, že ta kabelka má jméno. Je to Claire.
Dvě stejné kabelky. Kolik byste byli připraveni zaplatit za tu první? A o kolik víc za druhou?
Luxusní značky budují svá jména desítky let a jejich investice do reklamy a vývoje produktů jsou těžko vyčíslitelné.
V péči o zákazníka však můžete být luxusní i bez ohledu na výše popsané.